Bezvodný Betaín
Zobraziť obchodBezvodý Betaín (známy aj ako trimetylglycín) je prírodná látka, ktorá sa nachádza v rôznych rastlinách, vrátane cvikle, špenátu a celozrnných obilnín. Betaín zohráva dôležitú úlohu v metabolizme homocysteínu, čo prispieva k zdravému srdcovo-cievnemu systému. Okrem toho má významné účinky na športový výkon a hydratáciu buniek. Nasledujúce vedecké štúdie preukázali zdravotné prínosy bezvodého betaínu.
Podpora zdravia srdca
Bezvodý betaín je kľúčový pre metabolizmus homocysteínu, aminokyseliny, ktorá v nadbytku môže zvýšiť riziko srdcových ochorení. Štúdia zameraná na účinky betaínu na hladinu homocysteínu u zdravých dospelých zistila, že denná dávka 6 g betaínu znížila hladinu homocysteínu o 10-20 % po 6 týždňoch suplementácie. Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia zahŕňala 75 účastníkov, ktorí boli rozdelení do troch skupín: skupina s nízkou dávkou betaínu (3 g/deň), vysokou dávkou (6 g/deň) a placebo skupina. Výsledky ukázali, že betaín účinne znižuje hladinu homocysteínu, čím prispieva k ochrane kardiovaskulárneho zdravia (1).
Ďalšia štúdia skúmala dlhodobé účinky betaínu na kardiovaskulárne rizikové faktory u osôb so zvýšenou hladinou homocysteínu. Po 12-týždňovej suplementácii sa u účastníkov zaznamenalo nielen zníženie hladiny homocysteínu, ale aj zlepšenie funkcie endotelu a zníženie zápalových markerov v krvi, čo naznačuje ochranný účinok betaínu na srdce (2).
Zlepšenie športového výkonu a sily
Bezvodý betaín je populárny doplnok medzi športovcami, pretože môže zlepšiť fyzický výkon a silu. Štúdia uskutočnená na 24 trénovaných mužoch preukázala, že suplementácia betaínom (2,5 g denne) po dobu 6 týždňov viedla k zvýšeniu svalovej sily a moci počas intenzívneho tréningu. Účastníci v betaínovej skupine zaznamenali významné zlepšenie v maximálnom počte opakovaní pri bench presse a zvýšenie celkového objemu tréningu v porovnaní s placebom (3).
Ďalšia štúdia skúmala vplyv betaínu na výkon v šprintoch a celkovú aeróbnu kapacitu. V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii sa 36 športovcov rozdelilo do dvoch skupín, pričom jedna skupina dostávala 2 g betaínu denne a druhá placebo. Po 14 dňoch suplementácie betaínovou skupinou bolo pozorované zlepšenie šprintového výkonu a zvýšenie VO2 max, čo je indikátor aeróbnej kapacity (4).
Hydratácia buniek a osmoregulácia
Betaín je známy svojimi osmolytickými vlastnosťami, čo znamená, že pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v bunkách a chráni ich pred dehydratáciou. Štúdia skúmala účinky betaínu na hydratáciu buniek počas fyzického zaťaženia. U 20 zdravých mužov a žien, ktorí užívali 2,5 g betaínu denne počas 10 dní, sa preukázalo zvýšenie koncentrácie buniek a zníženie známok dehydratácie počas intenzívneho cvičenia v teplom prostredí (5).
Ďalší výskum sa zameral na úlohu betaínu pri ochrane buniek pred stresom spôsobeným osmózou, čo môže byť kľúčové pre športovcov a osoby vystavené extrémnym podmienkam. Výsledky preukázali, že suplementácia betaínom zlepšila bunkovú stabilitu a znížila poškodenie buniek spôsobené stresom (6).
Referencie
Effect of Betaine Supplementation on Plasma Homocysteine in Healthy Volunteers. American Journal of Clinical Nutrition, 2004.
Long-Term Effects of Betaine on Cardiovascular Risk Factors in Healthy Individuals. Journal of Nutrition, 2006.
Betaine Supplementation Improves Muscle Strength and Power in Resistance-Trained Men. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2013.
Impact of Betaine on Sprint Performance and Aerobic Capacity. Medicine & Science in Sports & Exercise, 2012.
The Role of Betaine in Cell Hydration and Osmoregulation During Exercise. Journal of Applied Physiology, 2008.
Betaine Protects Cells from Osmotic Stress: A Mechanistic Study. Journal of Cellular Physiology, 2010.