Koenzým Q10 (ubichinón)
Zobraziť obchodKoenzým Q10 (Ubichinón) je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa nachádza v každej bunke ľudského tela. Je nevyhnutná pre tvorbu energie v mitochondriách, ktoré sú energetickými centrálami buniek. Koenzým Q10 má množstvo potenciálnych zdravotných prínosov, ktoré boli podrobené viacerým vedeckým štúdiám. Nasleduje prehľad jeho hlavných účinkov na zdravie.
Podpora kardiovaskulárneho zdravia
Koenzým Q10 je známy svojím pozitívnym vplyvom na kardiovaskulárne zdravie. Pomáha zlepšovať energetickú produkciu v srdcových bunkách, čo môže prispieť k zlepšeniu srdečnej funkcie a znižovaniu symptómov srdcového zlyhania. Štúdie ukazujú, že doplnky s koenzýmom Q10 môžu pomôcť znižovať krvný tlak a zlepšovať celkovú kardiovaskulárnu funkciu (1, 2).
Podpora energetického metabolizmu
Koenzým Q10 hrá kľúčovú úlohu v produkcii ATP (adenozíntrifosfát), ktorý je hlavným zdrojom energie pre bunky. Doplnenie koenzýmu Q10 môže pomôcť zvyšovať energetickú hladinu, čo je obzvlášť užitočné pre osoby trpiace únavou alebo chronickým únavovým syndrómom (3).
Zlepšenie kognitívnej funkcie
Niektoré výskumy naznačujú, že koenzým Q10 môže mať pozitívny vplyv na kognitívnu funkciu, najmä u starších dospelých. Koenzým Q10 môže pomôcť zlepšiť pamäť a duševnú ostrosť tým, že podporuje energetický metabolizmus v mozgu a znižuje oxidačný stres (4, 5).
Antioxidačné účinky
Koenzým Q10 je silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Týmto spôsobom môže prispievať k prevencii chronických ochorení a spomaľovať proces starnutia. Jeho antioxidačné účinky môžu tiež pomôcť pri ochrane pred poškodením spôsobeným zápalom (6).
Zlepšenie zdravia pokožky
Koenzým Q10 sa tiež používa v kozmetických prípravkoch pre svoje potenciálne výhody pri zlepšovaní vzhľadu pokožky. Môže pomôcť znižovať jemné vrásky a zlepšovať elasticitu pleti tým, že podporuje regeneráciu kožných buniek a znižuje oxidačný stres (7).
Referencie
Coenzyme Q10 and cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2012.
Effects of coenzyme Q10 on blood pressure: a meta-analysis. Journal of Hypertension, 2015.
Coenzyme Q10 supplementation and fatigue in chronic fatigue syndrome. Journal of Clinical Pathology, 2013.
Coenzyme Q10 and cognitive function in elderly adults. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 2014.
The effects of coenzyme Q10 supplementation on cognitive function in older adults. Clinical Interventions in Aging, 2012.
Antioxidant effects of coenzyme Q10. Free Radical Research, 2010.
Coenzyme Q10 in dermatology: effects on skin aging and acne. Journal of Dermatological Science, 2016.