Maca – Žerucha peruánska
Zobraziť obchodMaca, Lepidium meyenii, je krížovitá zelenina podobná reďkovke, ktorá je príbuzná okrúhliciam, kapuste a horčici. Pochádza z Južnej Ameriky a rastie vo vysokých horách Ánd v Peru. Táto rastlina sa používala tisíce rokov miestnym obyvateľstvom na liečenie rôznych ochorení. Tradične sa používa ako zdroj energie, vytrvalosti a výdrže, a jej účinok na podporu energie je predmetom klinického záujmu a prebiehajúceho výskumu.
Podporuje úroveň energie
Sušený koreň maca je bohatý na proteíny a obsahuje esenciálne aminokyseliny, vrátane leucínu a izoleucínu, ktoré sú kľúčové aminokyseliny pre produkciu energie.
Štúdia na dospelých mužoch a ženách žijúcich v nízkych nadmorských výškach zistila, že konzumácia 3g maca zvýšila energiu v porovnaní s placebom. Účastníci štúdie zaznamenali zlepšenie energie po 2 týždňoch a toto zlepšenie pretrvávalo až do konca štúdie (týždeň 12). Viac ako 80% subjektov uviedlo zvýšenie nálady a energie pri konzumácii maca (1).
Referencie
Acceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Gonzales-Arimborgo C, YupanquiI, Montero E, Alarcon-Yaquetto D, Zevallose-Concha A, Pharmaceuticals, 2016
Podporuje športový výkon
Okrem energie sa maca tradične používa v Peru na podporu výkonu a vytrvalosti. V tejto oblasti sa objavujú klinické štúdie na ľuďoch a je potrebné vykonať ďalšie výskumy. Pilotná štúdia s placebom, ktorá skúmala účinky doplňovania maky na vytrvalostný výkon u mužských cyklistov, zistila, že denné užívanie 2 g maky počas 14 dní významne zlepšilo čas výkonu na 40 km v porovnaní s východiskovou hodnotou.
Referencie
A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen. Stone M, Ibarra A, Roller M, Zangara A, Stevenson E, J Ethnopharmacology, 2009
Podporuje sexuálnu pohodu
Ďalšie tradičné použitie maky v Peru je na podporu plodnosti a zvýšenie sexuálnej túžby. So zvyšujúcim sa záujmom o maku sa uskutočňuje stále viac výskumov, ktoré podporujú jej prínosy pre sexuálnu pohodu.
U zdravých mužov sa preukázalo, že maca zlepšuje parametre kvality spermií. Jedna štúdia na zdravých mužoch zistila, že dopĺňanie 1,75 g maky viedlo k zvýšeniu celkového počtu spermií o 20%, koncentrácie spermií o 14%, počtu pohyblivých spermií o 18%, objemu semena o 9% a normálnej morfológie spermií o 21% (1).
Druhá štúdia mala podobné pozitívne výsledky. Štúdia dospela k záveru, že dopĺňanie 1,5-3 g maky viedlo k zvýšeniu koncentrácie spermií o 35%, celkového počtu spermií o 84% a pohyblivosti spermií o 109%. Výsledky sa nemenili podľa dávky (2).
Maca bola tiež skúmaná pre svoj vplyv na sexuálnu túžbu. Jedna štúdia sa zamerala na účinok 3 g maky na mužov a ženy a zistila, že dopĺňanie maky zvýšilo vnímanie sexuálnej túžby v priebehu času od 1. do 12. týždňa. Štúdia zistila, že približne 50% účastníkov uviedlo zvýšenie sexuálnej túžby do 12. týždňa, a to aj v nízkych, aj vo vysokých nadmorských výškach (3).
Ďalšia štúdia zistila, že celková sexuálna túžba u mužských cyklistov sa významne zvýšila pri dopĺňaní 2 g maky denne počas 2 týždňov v porovnaní s placebom (4).
U žien po menopauze bolo 3,5 g maky denne účinné pri znižovaní psychologických symptómov, vrátane úzkosti a depresie, spolu so znižovaním miery sexuálnej dysfunkcie spojenej s menopauzou (5).
Referencie
"Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Health Adult Men: A double-blind, randomized, placebo-controlled pilot study
Melnikovova I, Fait T, Kolarova M, Fernandez E, Milella L, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2015"
"Lepidium meyenii (Maca) improved semen parameters in adult men
Gonzales G, Cordova A, Gonzales C, Chung A et al, Asian J Androl, 2001"
"Acceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study.
Gonzales-Arimborgo C, YupanquiI, M"
"A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen
Stone M, Ibarra A, Roller M, Zangara A, Stevenson E, J Ethnopharmacology, 2009"
"Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content.
Brooks NA, Wilcox G, Walker KZ, Ashton JF, Cox MB, Stojanovska L., Menopause. 2008;15(6):1157-1162., 2008"
Podporuje zvládanie stresu
Maca je klasifikovaná ako adaptogén a adaptogény môžu podporiť schopnosť tela zvládať stres rôznymi mechanizmami (1).
Stres je často opísaný ako stav obáv alebo mentálneho napätia spôsobeného náročnou situáciou. Je to prirodzená ľudská reakcia, ktorá nastáva, keď čelíme výzvam; každý zažíva stres do určitej miery.
Vaše telo zvláda stres prostredníctvom reakcie „bojuj alebo uteč“. Keď nastane akútny alebo krátkodobý stresor, váš mozog a telo reagujú uvoľňovaním adrenalínu a kortizolu, primárneho stresového hormónu, aby vám pomohli zvládnuť stresovú situáciu. Táto reakcia má byť krátkodobá a vaše telo sa vráti do normálu, keď sa stresor vyrieši.
Chronický stres nastáva, keď sa cítite pod tlakom alebo preťažení po dlhšiu dobu a stresor sa nevyrieši. Chronický stres môže viesť k dlhodobému zvýšeniu hladín kortizolu (2).
Jedným zo spôsobov, ako adaptogény pomáhajú vášmu telu lepšie zvládať stres, je zlepšenie vašej odolnosti voči stresu, čo vedie k ochrane pred stresom. Namiesto vyčerpania sa vaše telo stáva lepšie prispôsobeným na zvládanie stresu (3). Adaptogénne vlastnosti maky pochádzajú z bohatého obsahu polysacharidov, makamidov a makaénov, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline (4).
Referencie
"Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress-Protective Activity.
Panossian A, Wikman G, Pharmaceuticals (Basel). 2010;3(1):188-224. , 2010"
"Physiology, Cortisol. [Updated 2022 Aug 29]. In: StatPearls [Internet].
Thau L, Gandhi J, Sharma S., Treasure Island (FL): StatPearls Publishing 2023 Jan-., 2023"
"Comparison between the Biological Active Compounds in Plants with Adaptogenic Properties (Rhaponticum carthamoides, Lepidium meyenii, Eleutherococcus senticosus and Panax ginseng).
Todorova V, Ivanov K, Ivanova S., Plants (Basel). 2021;11(1):64., 2021"
"Lepidium meyenii (Maca): A plant from the highlands of Peru- from Tradition to Science.
Gonzales G, Gonzales C, Gonzales-Castaneda C., Forsch Komplementmed. 2009 Dec;16(6):373-80., 2009"