Táto vedecká výskumná práca je určená iba na informačné účely. Uvádzané výsledky sa nemusia nevyhnutne prejaviť u všetkých jednotlivcov. MINDERAMA poskytuje tieto informácie ako službu. Tieto informácie by sa nemali chápať ako odporúčanie alebo schvaľovanie konkrétnych produktov.

Vápnik je najrozšírenejší minerál v ľudskom tele. Nachádza sa vo vysokých množstvách v mliečnych výrobkoch, pomarančoch a niektorých rybách. Je to esenciálny minerál, ktorý je potrebný pre svalové kontrakcie, zrážanie krvi, komunikáciu medzi bunkami a reguláciu krvného tlaku a srdcového rytmu. Naše kosti a zuby ukladajú 99 % vápnika v tele. Keď vaše telo nedostáva dostatok vápnika, začne ho brať z kostí a zubov a distribuovať ho inde. S pribúdajúcim vekom naše kosti strácajú svoju silu, čo je obdobie, kedy sa vápnik stáva najdôležitejším. Národná nadácia pre osteoporózu odporúča 1 200 mg vápnika denne.

 

Podpora zdravia kostí


Je dobre známe, že dostatočný príjem vápnika je dôležitý pre prevenciu osteoporózy. Keďže osteoporóza je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje starších ľudí, tí sú zvyčajne predmetom klinických štúdií o vápniku.
V štúdii z roku 1997 sa 318 dobrovoľníkov nad 65 rokov zúčastnilo trojročnej dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie. Táto štúdia zistila, že celková hustota kostných minerálov sa zlepšila v skupine prijímajúcej vápnik a vitamín D. Nezaznamenal sa však významný rozdiel v hustote kostných minerálov v oblasti bedra a femorálnej chrbtice medzi oboma skupinami. V placebovej skupine bol vyšší výskyt zlomenín, 12,9 % v porovnaní s 5,9 % v skupine prijímajúcej vápnik a vitamín D.
Ešte väčšia štúdia na 1 765 starších ženách priniesla podobné výsledky. Táto štúdia z roku 1992 zistila o 32 % menej nevertebrálnych zlomenín a o 43 % menej zlomenín bedra v skupine prijímajúcej vitamín D a vápnik v porovnaní s placebovou skupinou. Po 18 mesiacoch skupina prijímajúca vitamín D a vápnik zaznamenala tiež nárast hustoty kostí v proximálnej femorálnej oblasti o 2,7 %, zatiaľ čo placebová skupina mala pokles o 4,6 %. Táto štúdia nezaznamenala žiadne zmeny v hladinách sérového kreatinínu, fosforu, osteokalcínu a celkových bielkovín. Tieto štúdie sa zameriavali na starších ľudí a je potrebné vykonať ďalšie štúdie na širšej skupine populácie.
Dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia s 930 dobrovoľníkmi poskytovala účastníkom 1 200 mg vápnika alebo placebo po dobu 4 rokov. Subjekty boli monitorované počas štúdie a niekoľko rokov po jej skončení. Počas liečebného obdobia len 15 účastníkov v liečenej skupine utrpelo zlomeniny z minimálnej traumy, v porovnaní s 29 účastníkmi z placebovej skupiny. Výhody vápnika sa prejavili len počas obdobia suplementácie. V rokoch po ukončení liečby sa nepreukázali žiadne výhody.
V roku 2010 bola vykonaná analýza údajov na 68 517 účastníkoch, aby sa preukázali účinky vápnika a vitamínu D. Sedem randomizovaných štúdií bolo zahrnutých do tejto analýzy, pričom každá zahŕňala viac ako 1 000 účastníkov. Táto metaanalýza uviedla: „Štúdie používajúce vitamín D s vápnikom preukázali znížené celkové riziko zlomenín a zlomenín bedra. Pri samotnom vitamíne D v denných dávkach 10 mikrogramov alebo 20 mikrogramov sa nepreukázali významné účinky.“ Tieto údaje podporujú synergický účinok vápnika a vitamínu D.

 

Referencie


Effect of Calcium and Vitamin D Supplementation on Bone Density in Men and Women 65 Years of Age or Older, Dawson-Hughes B, Harris S, Krall EA, and Dallal, The New England Journal of Medicine, 1997
Vitamin D3 and Calcium to Prevent Hip Fractures in Elderly Women, Chapuy MC, Arlot ME, Duboeuf F, Brun J, Crouzet B, Arnaud S, Delmas PD, and Meunier PJ., The New England Journal of Medicine, 1992
Patient level pooled analysis of 68,500 patients from seven major vitamin D fracture trials in US and Europe., Abrahamsen B, Masud T, Avenell A, Anderson F, Meyer HE, Cooper C, Smith H, LaCroix AZ, Torgerson D, Johansen A, Jackson R, Rejnmark L, Wactawski-Wende J, Brixen K, Mosekilde L, Robbins JA, Francis RM., BMJ, 2010

 

Tehotenstvo


Bolo preukázané, že vápnik je prospešný pri gestacnej hypertenzii. Dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia bola vykonaná na 189 tehotných subjektoch od 20. týždňa tehotenstva až do pôrodu. Miera tehotenstvom indukovanej hypertenzie bola 8,24 % v skupine prijímajúcej vápnik a 29,03 % v placebovej skupine. Výskyt gestacnej hypertenzie bol 6,18 % v skupine prijímajúcej vápnik a 17,20 % v placebovej skupine. Miera preeklampsie bola tiež nižšia v skupine prijímajúcej vápnik, a to 2,06 %, v porovnaní s 11,82 % v placebovej skupine.
Klinická skúška z roku 1999 na 456 tehotných Austrálskych ženách tiež skúmala účinok vápnika na gestacnu hypertenziu. Táto štúdia dospela k záveru, že vápnik znižuje riziko preeklampsie a predčasného pôrodu, ale neznižuje frekvenciu tehotenstvom indukovanej hypertenzie.
V roku 2010 metaanalýza preskúmala 13 vysoko kvalitných štúdií zahŕňajúcich celkovo 15 730 tehotných žien. Dvanásť z týchto 13 štúdií zahrnujúcich 15 470 subjektov naznačuje, že suplementácia vápnika znižuje riziko hypertenzie počas tehotenstva. Analýza tiež dospela k záveru, že vápnik znižuje riziko predčasného pôrodu. Väčšina žien v týchto štúdiách mala nízke riziko predčasného pôrodu a nízky príjem vápnika v strave.

 

Referencie


Calcium Supplementation and Prevention of Pregnancy Induced Hypertension, Purwar M, Kulkarni H, Motghare V, Dhole S., Journal of obstetrics and gynaecology research, 1996
Calcium supplementation in nulliparous women for the prevention of pregnancy-induced hypertension, preeclampsia and preterm birth: an Australian randomized trial. FRACOG and the ACT Study Group., Crowther CA, Hiller JE, Pridmore B, Bryce R, Duggan P, Hague WM, Robinson JS., The Australian and New Zealand Journal of Obstetrics & Gynaecology, 1999
Calcium supplementation during pregnancy for preventing hypertensive disorders and related problems., Hofmeyr GJ, Lawrie TA, Atallah AN, Duley L., The Cochrane Database of Systematic Reviews, 2010

 

Alkohol


Nadmerná konzumácia alkoholu inhibuje absorpciu vápnika a preukázalo sa, že bráni produkcii vitamínu D, ktorý je potrebný pre absorpciu vápnika. Ľudia, ktorí pijú alkohol denne, by mali zvážiť suplementáciu vápnika.

 

Referencie:


What People Recovering from Alcoholism Need to Know About Osteoporosis, National Institute of Health, National Institute of Health, 2016

 

Fajčenie


Štúdie preukázali, že fajčenie je škodlivé pre vaše kosti. Ak fajčíte, je dôležité získať dostatok vápnika a vitamínu D prostredníctvom stravy alebo suplementácie.

 

Referencie:


Smoking and bone health, National Institutes of Health, Osteoporosis and related bone disease national resource center, 2016

 

 

Všetky účinné látky

Ashwagandha KSM – 66
Bezvodný Betaín
Adaptogénne huby
Astaxantin
Vitamin B
Vápnik
Hydrolyzovaný hovädzí kolagén typ I a III
Tráviace enzými
Omega 3
Mikroenkapsulované probiotiká 10 kmeňov
Baza čierna
Maca – Žerucha peruánska
Horčík
Extrakt z koreňa Kurkumy pravej
Vitamín D
Vitamín B12
Vitamín C
Prírodný betakarotén
Bezvodý Biotín
Brainberry®
Betaglukán
Bioflavonoidy
Cordyceps
Chmeľ obyčajný
Extrakt z koreňa Valeriány lekárskej
Extrakt z Levandule lekárskej
Extrakt zo zeleného čaju
Extrakt z Medovky lekárskej
Extrakt z Mučenky opletavej
Extrakt z Citrónovníka pravého
Extrakt z Čučoriedky kanadskej
Extrakt z Fenikla obyčajného
Fibersol® - rozpustná vláknina z kukurice
Kyselina listová
Extrakt z Pupočníka ázijského 4:1
Chróm
Jód
Jablčnan horečnatý
Koenzým Q10 (ubichinón)
Extrakt z kórejského žeňšeňa – Všehoj ázijský
Fosfolipidový kvercetín
Kyselina alfa lipoová
PABA (kyselina para – aminobenzoová)
L - Taurín
L - Tryptofan
L- Choline
Large Tree Arabinogalastan
Luteín
Lynside ® - prebiotická vláknina z kvasiniek
Horčík (magnezium malate)
Mangán
Molybdén
Morosil®
Nikotínamid Ribozid Chlorid
Prírodný vitamín E
Proantokyanidíny
Red Reishi Mushroom Extract
Extrakt z Krídlatky japonskej
Selén
Extrakt z huby Shilajit (Mumio)
Vitamín A
Vitamín B1
Vitamín B2
Vitamín B3
Vitamin B5
Vitamín B6
Vitamin B6 (Pyridoxine Hydrochloride)
Vitamín D
Vitamín E
Vitamín K2
Zeaxantín
Zinok
Zynamite®
Extrakt z Ginkgo Biloba 10:1
L-Karnitín L-Tatrát
EGCG (Epigalaktokatechín galát)
Kofeín
Peptan® B – Kolagénový Peptid
Extrakt z hroznových jadier – Proantokyanidíny (OPCs)
Kyselina hyalurónová
Melatonín
Ginsenoidy
Bioperín®
Kyselina fulvónová (Fulvic acid)
Vinič hroznorodý (Vitis vinifera)